Nisan 2023 Için Takip Edilecek en Iyi 10 Kripto Para Birimi

kripto para altcoin

Bitcoin ve Ethereum’dan Dogecoin ve Tether’a kadar binlerce farklı kripto para birimi var, bu da kripto dünyasına ilk adımınızda karışıklık yaratabilir. Size yol göstermek için, piyasa değerlerine veya şu anda dolaşımdaki tüm coinlerin toplam değerine dayanarak yatırım yapmaya değer olabilecek en iyi 10 kripto para birimi şunlardır.

Bitcoin (BTC)

Piyasa değeri: 350 milyar dolardan fazla

Bitcoin’in adı herkesin dilinde olduğu için fiyatı fırlamış durumda. Mayıs 2016’da, Bitcoin için yaklaşık 500 dolara satın alabilirdiniz. O zamandan beri, Bitcoin birçok iniş çıkış yaşadı, ancak büyük direnç gösterdi. Geçen yıl Bitcoin’in piyasa değeri %65 düştü ve 2023 başlangıcında Bitcoin 17.500 – 18.000 dolar aralığında işlem görüyordu. Ancak bir rallinin ardından, Bitcoin’in fiyatı yükseldi ve 19 Mart 2023 itibarıyla 25.000 ila 27.000 dolar aralığında işlem görüyor.

Ethereum (ETH)

Piyasa değeri: 170 milyar dolardan fazla

Hem bir kripto para birimi hem de bir blok zinciri platformu olan Ethereum, program geliştiricilerinin, koşullar karşılandığında otomatik olarak yürütülen sözleşmeler gibi potansiyel uygulamaları nedeniyle favorisidir. Ethereum ayrıca muazzam bir büyüme yaşadı. Nisan 2016’dan Mart 2022’nin başına kadar, fiyatı yaklaşık 11 dolardan 3.000 dolardan fazlaya yükseldi, %27.000’den fazla artarak. Ancak, genel piyasa çöküşü nedeniyle, Ethereum 9 Kasım 2022’de yıllık düşük seviyesine 1.091 dolar düştü ve 19 Mart 2023 itibarıyla yaklaşık 1.800 dolara kadar keskin bir şekilde toparlandı.

Tether (USDT)

Piyasa değeri: 66 milyar dolardan fazla

Diğer bazı kripto para birimlerinin aksine, Tether bir stablecoin’dir, yani ABD doları ve Euro gibi fiat para birimleri tarafından desteklenir ve teorik olarak bu para birimlerinden birine eşit bir değere sahiptir. Teoride, bu, Tether’in değerinin diğer kripto para birimlerine göre daha tutarlı olması gerektiği anlamına gelir ve diğer coin’lerin aşırı oynaklığından kaçınan yatırımcılar tarafından tercih edilir.

XRP (XRP)

Piyasa değeri: 18 milyar dolardan fazla

Ripple dijital teknoloji ve ödeme işleme şirketinin bazı kurucuları tarafından oluşturulan XRP, farklı para birimi türlerinin, fiat para birimleri ve diğer büyük kripto para birimleri de dahil olmak üzere değiş tokuşunu kolaylaştırmak için bu ağda kullanılabilir.

2017’nin başında XRP’nin fiyatı 0,006 dolardı. 19 Mart 2023 itibarıyla fiyatı 0,38 dolara yükselerek %6.000’den fazla arttı.

Binance Coin (BNB)

Piyasa değeri: 45 milyar dolardan fazla

Binance Coin, dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance’da işlem yapmak ve ücretler ödemek için kullanabileceğiniz bir kripto para birimi türüdür.

2017’deki piyasaya sürülmesinden bu yana, Binance Coin yalnızca Binance borsasındaki işlemleri kolaylaştırmaktan daha fazlası oldu. Şimdi, ticaret, ödeme işleme veya hatta seyahat düzenlemeleri yapmak için kullanılabilir. Ayrıca Ethereum veya Bitcoin gibi diğer kripto para birimleriyle de ticaret yapılabilir veya takas edilebilir.

BNB’nin fiyatı 2017’de sadece 0,10 dolardı. Mart 2022’nin başında fiyatı yaklaşık 413 dolara yükselmişti, yaklaşık %410.000 kazanç sağlamıştı. Böylesine büyük bir piyasa çöküşünden sonra bile, BNB çok fazla sarsılmadı ve 19 Mart 2023 itibarıyla yaklaşık 335 dolar civarında işlem görmektedir.

Cardano (ADA)

Piyasa değeri: 11 milyardan fazla

Kripto dünyasına biraz geç katılan Cardano, proof-of-stake doğrulamasını erken benimsemesiyle dikkat çekiyor. Bu yöntem, Bitcoin gibi platformlarda mevcut olan işlem doğrulama problemlerinin rekabetçi, çözüm odaklı yönünü kaldırarak işlem süresini hızlandırır ve enerji kullanımını ve çevresel etkiyi azaltır. Cardano ayrıca, yerel tokeni ADA tarafından desteklenen akıllı sözleşmeleri ve merkezi olmayan uygulamaları etkinleştirmek için Ethereum gibi çalışır.

Cardano’nun ADA tokeni, diğer büyük kripto paralara kıyasla nispeten mütevazı bir büyüme gösterdi. 2017’de ADA’nın fiyatı 0,02 dolardı. 10 Ocak 2023 itibarıyla, fiyatı 0,32 dolara ulaştı. Bu neredeyse %1500 artış anlamına geliyor.

Solana (SOL)

Piyasa Değeri: 33 milyar dolardan fazla

Merkezsiz finans (DeFi) kullanımlarını, merkezsiz uygulamaları (DApp’ler) ve akıllı sözleşmeleri desteklemek için geliştirilen Solana, işlemleri hızlı ve güvenli bir şekilde işlemek için benzersiz bir karma proof-of-stake ve proof-of-history mekanizmaları üzerinde çalışır. SOL, Solana’nın yerel jetonu, platformu destekler.

2020’de başlatıldığında, SOL’un fiyatı 0,77 dolardan başladı. 1 Mart 2022’de fiyatı yaklaşık 101 dolar civarındaydı, neredeyse %13.000 artış sağladı.

Polkadot (DOT)

Piyasa Değeri: 5 milyar dolardan fazla

Polkadot (DOT), 2016 yılında kurulan, farklı zincirleri birbirine bağlamak için tasarlanmış benzersiz bir blok zinciri uyumluluk protokolüdür. Ayrıca, paralel blok zincirleri olan parachains için veri değişimi ve işlem işleme olanağı sağlar ve bu zincirlerin güvenliğini tehlikeye atmadan çalışır. Geliştiriciler, Polkadot güvenliğini kullanarak kendi blok zincirlerini oluşturabilirler.

Ethereum’un temel kurucusu Gavin Wood, Polkadot’u oluşturdu. DOT’un heyecan verici özelliği, toplam arzında sert bir sınırı olmamasıdır. Bunun yerine, yeni bir jeton sürekli olarak dolaşımdadır.

Polkadot’un fiyatı, Mayıs 2020’de 6,30 dolarlık zirvesine ulaştı ve ardından Mayıs 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 55,11 dolara yükseldi ve daha sonra Aralık 2022’de neredeyse 4 dolara düştü. 19 Mart 2023 tarihinde fiyatı 6,40 dolardı.

Avalanche (AVAX)

Piyasa Değeri: 4 milyar dolardan fazla

AVAX, akıllı sözleşme işlevselliği destekleyen Avalanche blockchain’in yerli bir tokenidir. Proof of Stake (PoS) mekanizması üzerinde çalışır ve DeFi alanındaki en hızlı ve güvenilir akıllı sözleşme platformlarından biri olarak bilinir. Ethereum gibi, ağında merkezi olmayan uygulamaları çalıştırmak için akıllı sözleşmeleri destekler ve Ethereum’da kullanılan Solidity dili kullanır.

Avalanche, 720 milyon AVAX jetonu ile sınırlı bir arz sunar. Bunların yarısı, 2020’deki lansmanında oluşturuldu ve dağıtıldı. Geri kalan jetonlar, staking ödülleri şeklinde minting süreci yoluyla henüz oluşturulmadı. Ayrıca, Bitcoin ve Ethereum’un aksine, Avalanche’in ücretleri doğrulayıcılara ödenmez; tüm ücretler yakılır ve bu da AVAX’ın kıtlığını arttırır.

AVAX, Eylül 2020’deki lansmanında yaklaşık 4.00 dolar fiyatla satıldı. Token, 23 Kasım 2021’de 134.87 dolara kadar zirveye ulaştı. 19 Mart 2023 tarihinde AVAX, neredeyse 17.23 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Litecoin (LTC)

Piyasa Değeri: 6 milyar doların üzerinde

Litecoin (LTC), eski bir kripto borsa olan Coinbase yazılım mühendisi Charlie Lee tarafından yaratılan açık kaynaklı bir blok zinciri projesidir. Kodu Bitcoin’den alınmış olan ilk kripto para birimlerinden biridir. Bitcoin’e benzerlik göstermesine rağmen, daha hızlı işlem onay süresine sahip olacak şekilde geliştirilmiştir. Aracısız olarak dünya genelinde insanlara ödeme yapmak için bir fırsat olarak kullanılabilir. LTC genellikle “Bitcoin’in altını” olarak kabul edilir.

Litecoin’in toplam yuvarlatılmış arzı 84 milyon jetondur. Mayıs 2021’de, ömrü boyunca en yüksek seviyesi olan 413,47 $’lık bir rekor kaydetti, ancak %50’den fazla düştü. Litecoin’i kabul eden satıcıların sayısı artıyor. Dünyanın en büyük 11. kripto para birimi olan LTC, jeton başına yaklaşık 84 dolar değerinde.

Daha fazla kripto para hakkında bilgi edinmek için CoinMarketCap’i kontrol edebilirsiniz.

Facebook
LinkedIn
Twitter
İzzettin Kutlubay

İzzettin Kutlubay

İzzettın, genç ve hedefleri yüksek bir kripto para yazarıdır. Kendisi Bitcoin ve blockchain teknolojisi konusunda uzmanlaşmıştır. Kendisi yazarlık kariyerine, kripto paralar hakkında okuduğu ilk yazıların etkisiyle başlamış ve ilgi alanını sürekli olarak genişletmiştir.

Haberler

Solana (SOL) Yorum – Bitcoin ve Ethereum ile Karşılaştırm

Haberler

Kripto Piyasasındaki Yükseliş ve 2023 Tahminleri

Haberler

Top 5 Kripto Paralarının 2024’e Kadar Fiyat Tahminleri

Haberler

Neden Bitcoin Yeni Altın Olarak Adlandırılıyor

Haberler

Ağustos 2023 Dolar Tahminleri – Bitcoin ve Kripto Piyasası Analizi

Abone olun
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments