Güney Kore’de Upbit ve Bithumb Baskını: Politik Skandalın Ardından

Upbit ve Bithumb

Baskınlar, yeni yasaların uygulanmasından önce milyonlarca kripto parayı iddia edilen şekilde satmakla suçlanan bir yerel milletvekilinin politikadan çekilmesinin ardından geldi.

Güney Kore’deki savcılar, milletvekili Kim Nam-kuk’un dijital varlıklarıyla ilgili soruşturmalar nedeniyle iki yerel kripto para borsasının ofislerini bastı.

Güney Kore haber ajansı Yonhap’tan bir rapora göre, Seoul Güney Bölgesi Savcılar Ofisi’nden bir savcılar ekibi, işlem kayıtları ve diğer materyaller için Upbit ve Bithumb kripto para borsalarını bastı.

Kim’in dijital varlık cüzdanlarını Upbit ve Bithumb üzerinde işlettiği söyleniyor.

Kim’in politik partiye olan istifası, 14 Mayıs’ta yetkililerin baskınının hemen ardından geldi. Kim’in ayrılışı, 2022 Mayıs ve Kasım aylarında dijital varlık yasaları üzerinde çalışırken ona yönelik iddia edilen şüpheli kripto işlemleri nedeniyle ona karşı birkaç suçlamayla bağlantılı.

Eski milletvekilinin Facebook gönderisine göre, kripto işlemleriyle ilgili tartışma nedeniyle partisi üyelerini “yük altında bırakmak” istemiyordu. Aynı gönderide, suçlayıcı medya raporlarının “yanlış gerçekler” içerdiğini ve “gerçeği ortaya çıkaracağını” da söyledi.

Şüpheli Aktivite

8 Mayıs’ta The Korea Times tarafından yapılan bir raporda, Kim’in, Financial Action Task Force’un “Travel Rule” uygulamasından önce 4 milyon doların üzerinde kripto parayı likide ettiği belirtildi. Kim, 2023’ten 2025’e kadar kripto paralar üzerindeki %20’lik sermaye kazanç vergisinin ertelenmesini öngören bir tasarıyı desteklemiş olabileceği belirtiliyor.

Kim, dijital varlıklarını nakite çevirmediğini, bunun yerine başka bir borsaya aktardığını iddia etti. Milletvekili, böyle bir aktiviteyi bildirme zorunluluğunun olmadığını belirtti.

Güney Koreli politikacının, 2021’de yaklaşık 800.000 Wemix coin’e sahip olduğu (4.5 milyon dolar), Yonhap’tan gelen raporlara göre belirtiliyor.

Kripto Para Borsası Tartışması

Kim’in fonlarını iddia edilen şekilde tuttuğu borsalardan biri olan Bithumb, son aylarda yerel düzenleyicilerin yakın gözetimi altındaydı.

2022 Aralık’ta, borsanın en büyük hissedar yöneticisi, zimmetine para geçirme ve hisse senedi fiyatı manipülasyonu suçlamalarının ardından ölü bulundu. Bir aydan kısa bir süre sonra, Bithumb düzenleyicilerin bir soruşturmasına tabi tutuldu ve ofisleri 10 Ocak’ta bastı.

İlgili: ‘Bankalar için daha kötü olacak’ — JPMorgan CEO’su aşırı düzenlemeler üzerine

2 Şubat’ta, borsanın sahibi, zimmetine para geçirme suçlamaları ve onun tutuklanması için çıkarılan bir emir nedeniyle Güney Kore yetkilileri tarafından tutuklandı. Bu emir, görevi ihmal, piyasa manipülasyonu ve sahte işlemlerle ilgili ek suçlamaları içeriyordu.

Güney Kore’deki Sıkılaştırma

Güney Kore’deki tüm bu gelişmeler, ülkedeki yetkililerin yerel kripto aktivitesi üzerinde sıkılaştırma yapmasının ardından geldi.

24 Nisan’da, Güney Kore’nin merkez bankası olan Korea Bankası, kripto para ile ilgili işletmeleri işleten kişiler üzerinde soruşturma açma yetkisi aldı. Bu yeni güçle birlikte, bankaların ülkede faaliyet gösteren borsalardan kripto işlem verilerine erişim talep etmeleri mümkün olacak.

İki gün sonra, yasama organları kripto para düzenlemeleri tekliflerinin ilk incelemesini geçti. Bu yeni düzenlemeler, nispeten sert ceza önerilerini içeriyor ve Finansal Hizmetler Komisyonu’na herhangi bir “dijital varlık” ile ilgili aktiviteyi hem araştırma hem de denetleme yetkisi veriyor.

Facebook
LinkedIn
Twitter
İzzettin Kutlubay

İzzettin Kutlubay

İzzettın, genç ve hedefleri yüksek bir kripto para yazarıdır. Kendisi Bitcoin ve blockchain teknolojisi konusunda uzmanlaşmıştır. Kendisi yazarlık kariyerine, kripto paralar hakkında okuduğu ilk yazıların etkisiyle başlamış ve ilgi alanını sürekli olarak genişletmiştir.

Haberler

Solana (SOL) Yorum – Bitcoin ve Ethereum ile Karşılaştırm

Haberler

Kripto Piyasasındaki Yükseliş ve 2023 Tahminleri

Haberler

Top 5 Kripto Paralarının 2024’e Kadar Fiyat Tahminleri

Haberler

Neden Bitcoin Yeni Altın Olarak Adlandırılıyor

Haberler

Ağustos 2023 Dolar Tahminleri – Bitcoin ve Kripto Piyasası Analizi

Abone olun
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments